Який акумулятор кращий для інвертора?

У міських умовах використання генератора за тривалого відключення електроенергії можливе не завжди. Особливо коли мова йде про багатоквартирні будинки. Краща альтернатива такому варіанту — зарядна станція, але й вона занадто дорога, щоби претендувати на роль масового аварійного джерела електроенергії. Тому серед українців набув чималої популярності інший спосіб, а саме зв’язка акумулятор + інвертор. Інвертор тут є допоміжною ланкою, щоби живити побутові пристрої, яким потрібна напруга 220 В. Власне джерелом струму є акумулятор. То ж головним є питання, який краще вибрати?

Типи АКБ

Є декілька різновидів акумуляторів, кожен із яких має свої недоліки й переваги:

  1. Свинцево-кислотні, найдоступніші та тому найбільш розповсюджені. Але вони потребують регулярного обслуговування та мають великі габарити та масу.
  2. Гелеві. Служать довше, майже не потребують догляду, досить стійкі щодо глибоких розрядів, але бояться екстремальних температур та досить дорогі.
  3. AGM. Мають компактні розміри, не потребують обслуговування, не бояться ударів та вібрацій, але теж дорогі та бояться високих температур.
  4. Літій-іонні. Швидко заряджаються, характеризуються високою енергоємністю, служать довго, але найдорожчі серед усіх інших аналогів і бояться перенапруги.

 

Критерії вибору акумулятора

 

Для роботи з інвертором потрібно враховувати такі параметри:

  1. Ємність. Чим вона більша, тим більше техніки ви зможете під’єднати й на довший час. Так, якщо ви придбаєте 12-вольтовий акумулятор 100 Ампер, це означає, що його повна енергія складе 1200 Вт·год. Якщо потужність навантаження складе 100 Вт, то батарея протримається 12 годин.
  2. Напруга. Тут головне, щоб і в батареї, і в інвертора були однакові номінали. Зазвичай це 12 В, але якщо інвертор розрахований на 24 В, потрібно буде 2 12-вольтних акумулятора, з’єднаних послідовно.
  3. Строк служби. Мова йде про кількість циклів заряда-розряда. Бажано, щоби ця цифра була якомога більшою.

 

Звісно, багато що залежить від бюджету, тобто від вартості.

 

Який варіант кращий для використання з інвертором?

Для короткочасного використання як резервне джерело електроенергії кращими будуть AGM та свинцево-кислотні АКБ. Хоча тривалість роботи буде залежати від ємності акумулятора, а в продажі є досить потужні моделі із відповідно високою вартістю. Тому для тривалих блекаутів більш прийнятним варіантом із погляду відношення вартості до часу роботи можна вважати гелеві батареї. Для побудови високоефективних систем, коли важлива мала вага, компактні габарити, надійність та тривалий термін використання, кращими будуть літій-іонні батареї. Як бачимо, вибір буде непростим, оскільки й важливих параметрів декілька, і потрібно враховувати умови експлуатації та інші чинники. Але загалом варіант акумулятор+інвертор дійсно може виручити в скрутних ситуаціях.