Wykryto nadmasową czarną dziurę podczas wczesnego kosmicznego świtu.

Największa czarna dziura we wszechświecie była odkryta za pomocą Jamesa Webba kosmicznego teleskopu na kosmicznym świcie. Dziura kosi kwazar w centrum galaktyki J1120+0641 i istniała, gdy wszechświat był jeszcze młody, tylko na 5% aktualnego wieku. Ta czarna dziura ma masę przekraczającą masę Słońca o miliard razy.

Procesy karmienia i łączenia mogą tłumaczyć wzrost innych nadmasywnych czarnych dziur do miliardów mas słonecznych, jednak odkrycie tak dużych czarnych dziur, które istniały we wczesnych czasach wszechświata, pozostaje wyzwaniem. Kosmiczny teleskop Jamesa Webba odegrał kluczową rolę w tym odkryciu od chwili jego uruchomienia w lecie 2022 roku.

Naukowcy rozważają teorie dotyczące wczesnego wzrostu tych czarnych dziur, w tym ultraefektywnego trybu karmienia, ale obserwacje nie potwierdziły jego obecności wokół czarnej dziury w J1120+0641. To odkrycie kwestionuje szybkie mechanizmy wzrostu nadmasywnych czarnych dziur i podkreśla, że nasza wiedza o wczesnej ewolucji wszechświata jest niepełna.

«Nowe obserwacje jeszcze bardziej zwiększają tajemnicę: wczesne kwazary okazują się być niezwykle normalne» — powiedziała Sarah Bosman, kierownik zespołu i badaczka postdoktorancka w Instytucie Astronomii Maxa Plancka (MPIA). «Niezależnie od zakresu długości fali, prawie wszystkie kwazary okazują się identyczne we wszystkich etapach historii wszechświata».