Astronomowie odkryli nową radiogalaktykę J0011+3217 z unikalną strukturą.

Astronomowie odkryli nową radiogalaktykę J0011+3217

Astronomowie za pomocą tablicy nisko-frekwencyjnych anten LOFAR odkryli nową radiogalaktykę J0011+3217 o unikalnych cechach. Ta galaktyka, znaleziona w ramach drugiej publikacji danych LoTSS DR2 na częstotliwości 144 MHz, posiada nadzwyczaj rzadką jednostronną wtórną łopatę.

Czym są radiogalaktyki?

Radiogalaktyki emitują ogromną ilość fal radiowych z centralnych jąder. Ich czarne dziury pochłaniają gaz i pył, co tworzy wysokoszybkie strumienie, widoczne w paśmie radiowym. Te strumienie przyspieszają naładowane cząstki do dużych prędkości.

Galaktyka w fazie resztek lub wygasania

Mimo że radiogalaktyka może istnieć nawet do 100 mln lat, posiadając cechy takie jak jądro, łopaty, strumienie i gorące punkty, gdy aktywne jądro galaktyczne zostaje wyłączone, galaktyka przechodzi w fazę resztek lub wygasania, a te cechy zazwyczaj zanikają.

Odkrycie zespołu z Indii

Galaktyka J0011+3217, znaleziona przez zespół pod przewodnictwem Shobhi Kumari z College of Midnapore w Indiach, okazała się gigantyczną radiogalaktyką z jednostronną wtórną łopatą i przesuniętymi gigantycznymi pierwotnymi łopatami. Jest ona również powiązana z klastrzem galaktycznym Abell 7.