Niedawne odkrycie stało się przekonującym dowodem na to, że duże kombinatoryczne systemy wokalizacji są rzadkim zjawiskiem w świecie zwierząt, ale występują nie tylko u ludzi, ale także w innych gatunkach. Naukowcy odkryli warianty «kliknięć» morskich gigantów — kaszalotów, które można porównać do alfabetu, donosi Science Alert.
Badanie kliknięć kaszalotów
W ramach badania członkowie inicjatywy ochrony przyrody Project CETI ustalili, że krótkie sekwencje kliknięć kaszalotów, trwające mniej niż dwie sekundy, stanowią swoisty kod. Te kody są podstawowymi jednostkami języka kopytnych.
«Analizowaliśmy wokalizacje zarejestrowane u ponad pięćdziesięciu różnych kaszalotów w okresie od 2005 do 2018 roku. Łącznie zidentyfikowaliśmy 8719 różnych kodów, które można podzielić na 21 typowych wzorców dystansowych, wcześniej zdefiniowanych przez naukowców w innych badaniach. Wieloryby używają te kody zarówno osobno, jak i w kombinacji, tworząc wzorce na poziomie pojedynczych kodów lub ogólną strukturę śpiewu. Pewne cechy tych kodów, według autorów badania, zależą od kontekstu rozmowy» — czytamy w komunikacie.
Do tych cech należą:
- zmiana czasu trwania kodów;
- liczba kliknięć w kodach nie jest stała;
- dodatkowe kliknięcia, które są dodawane do podstawowego kodu.
Jednocześnie stwierdzono, że różne rytm i tempo kliknięć, wydaje się, nie mają ściśłego związku z konkretnym kontekstem. Wszystkie te różnorodne funkcje kodów tworzą różnorodną kombinację dźwięków, podobną do fonemów w ludzkim alfabecie. Warto dodać, że wcześniej naukowcy wyjaśnili masowe wyrzucanie delfinów, gdy prawie pół tysiąca delfinów grindwalów wylądowało na brzegu w Australii; udało się uratować kilkadziesiąt zwierząt.