NBP: Inflacja w lutym 2024 roku niższa od prognoz z powodu zwiększenia podaży produktów spożywczych

Faktyczna inflacja konsumencka w lutym 2024 roku wyniosła 4,3%, co okazało się niższe niż prognozowane przez Narodowy Bank Ukrainy (NBU). Spadek inflacji został spowodowany zwiększeniem podaży niektórych produktów spożywczych oraz efektami wtórnymi znaczących zbiorów z poprzedniego roku. Informację tę podaje RBC-Ukraina, powołując się na Makroekonomiczny i Monetarny Raport NBU z kwietnia 2024 roku.

Według ocen NBU, spowolnienie tempa inflacji utrzymywało się także w marcu, przy czym roczna inflacja wyniosła około 3,5%. GUS zauważa, że taki niski poziom inflacji został ostatnio odnotowany w październiku 2020 roku i wynosił 2,6%.

NBU tłumaczy, że wzrost podaży produktów spożywczych spowodowany cieplejszą pogodą i efektami poprzednich zbiorów hamował wzrost cen tych towarów. Jednak z drugiej strony, ograniczona podaż niektórych produktów (w tym ziemniaków i jabłek) oraz mniejsza oferta towarów importowanych (twarde sery, masło) wpłynęły na wzrost cen.

Ceny towarów nieżywnościowych nadal spadały, zwłaszcza dzięki obniżeniu cen odzieży i obuwia. Również wzrost kosztów usług zwolnił głównie z powodu zmniejszenia presji ze strony kosztów surowców spożywczych i energii.

Według danych NBU, w lutym wzrosły ceny paliw, głównie ze względu na trudności logistyczne i wzrost cen ropy naftowej na świecie. Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały wolniej, głównie ze względu na konkurencję ze strony szarej strefy oraz zmniejszenie presji ze strony kosztów surowców i energii.

Moratorium na podwyżki opłat za usługi komunalne również hamowało inflację administracyjną.